University of Dubuque

shadow

Spartans Place 57 on Fall Iowa Conference All-Academic Team

by

Posted Nov 21, 2013

DUBUQUE, IOWA – The University of Dubuque placed 57 Student-Athletes on the 2013-14 Fall Academic All-Iowa Conference Team. To be eligible for the IIAC All-Academic Team a Student-Athlete must compete at the varsity level, be least a sophomore in academic standing, have attended the nominating institution for at least one academic year, and attain a 3.5 or better grade point average. The UD Football team had an IIAC best 18 student-athletes qualify. On the women's side, UD was led by the soccer team with 11 qualifiers.

 

Football - 18

Name   Year   Hometown/High School Major
Tyson Carter Sr. Port Elgin, Ontario/Saugeen Biology/Pre-Professional Health Science
Noah Evans Sr. Marion, Iowa/Linn-Mar Business Admin.
Brock Haas Sr. Dubuque, Iowa/Hempstead Secondary Education - Science
Austin Hughes Sr. Preston, Iowa/Preston Business Admin.
Logan Kunzie Sr. Woodstock, Ill./Woodstock Elementary Education
Matt Levin Sr. Madisonville, Ky./North Hopkins Criminal Justice
Doug Lillibridge Sr. Byron, Ill./Byron Business Admin/Accounting
Tyler Dobratz Jr. Edgerton, Wis./Edgerton Health, Wellness, & Recreation
Dylan Ramsey Jr. Urbana, Iowa/Center Point - Urbana   Business Admin.
Tanner Bronkema So. Forreston, Ill./Forreston Sports Marketing & Management
Reggie Cole, Jr. So. Milwaukee, Wis./Wauwatosa West Wellness & Exercise Science/Business Ad.
Andrew Drummond So. Joliet, Ill./Joliet West Flight Operations/Aviation Management
Zach Marotta So. Wayne, Ill./South Elgin Secondary Education
Brendan Mispagel So. Yorkville, Ill./Yorkville Business Admin.
Jake Ricketts So. Rochelle, Ill./Rochelle Township Wellness & Exercise Science
Tyler Santeler So. Walworth, Wis./Big Foot Undecided
Blaine Snitker So. Waukon, Iowa/Waukon Physical Education/Secondary Ed.-Math
Sam White So. Spring Grove, Ill./Richmond-Burton Criminal Justice
       

Women's Soccer - 11

Name   Year   Hometown/High School Major
Elise Chalus Jr. Carol Stream, Ill./Glenbard North Psychology/Sociology
Liz Frazier Jr. Downers Grove, Ill./D. Grove North Biology
Chelsea Hawkins Jr. Maryland Heights, Mo./Pattonville Criminal Justice/Sociology
Melanie Prudhomme Jr. Lakemoor, Ill./Wauconda Wellness & Exercise Science
Melissa Sawyer Jr. Northbrook, Ill./Glenbrook North Biology
Megan Siepler Jr. La Canada, Calif./La Canada Nursing
Lauren Waddell Jr. Poplar Grove, Ill./Belvidere North Biology
Kari Dahlen So. Bloomington, Minn./Jefferson Criminal Justice/Sociology
Haylee Nutter So. Wonder Lake, Ill./Woodstock Nursing
Haley Rusk So. Clinton, Iowa/Central Clinton Undecided
Kim Trinco So. Schaumburg, Ill./JB Conant Wellness & Exercise Science
       

Men's Soccer - 10

Name   Year   Hometown/High School Major
Abraham Gonzalez Sr. Santa Paula, Calif./Santa Paula Health, Wellness, & Recreation
Jake O'Rourke Sr. Las Vegas, Nev./Bishop Gormon Environmental Science/Flight Operations
Lionel Salazar Sr. Sun Valley, Calif./James Monroe Business Admin.
Peter Hager Jr. Maple Grove, Minn./Osseo Accounting
Alexander Wolpa Jr. Omaha, Neb./Westside Marketing/Sociology
Joey Broms So. Peoria, Ill./Richwoods Marketing
Jon Hazelwonder So. Troy, Mo./Troy Buchanan Accounting/Business Admin.
Riley Jensen So. Elgin, Ill./Burlington Central Undecided
Brayden Prothero So. Ewa Beach, Hawaii/Kamehameha Business Admin.
Jose Resendiz So. Streamwood, Ill./Streamwood Wellness & Exercise Science
       

Volleyball - 6

Name   Year   Hometown/High School  Major 
Caitlin Simbeck Jr.  Bayfield, Colo./Bayfield  Wellness & Exercise Science 
Klaudia Basierak  So.  Hainesville, Ill./Grayslake  Elementary Education 
Jen Pohlman So.  West Branch, Iowa/West Branch  Wellness & Exercise Science 
Alyssa Sajnaj So.  Morris, Ill./Morris Community  Nursing 
Becca Thiltgen So.  Wauconda, Ill./Wauconda  Nursing 
Nicole Toro So.  Orlando, Fla./Lake Highland  Biology 
       

Women's Cross Country - 4

Name   Year   Hometown/High School  Major 
Samantha Holen  Jr.  Rockford, Ill./Rockford Lutheran  Elementary Education 
Brenda Nava Jr.  Chicago, Ill./Lane Tech  Flight Ops./Aviation Management 
Brenda Breimon So.  Oconomowoc, Wis./Slinger  Elementary Education 
Nickolette McKenzie So.  Hoffman Estates, Ill./William Fremd  Health, Wellness, & Recreation 
       

 Men's Cross Country - 3   

Name   Year   Hometown/High School  Major 
Ryan Mattingly Sr.  Janesville, Wis./Janesville  Flights Ops./Aviation Management 
Tyler Peugh So.  Sterling, Ill./Sterling  Wellness & Exercise Science 
David Ploenzke So.  Prophetstown, Ill./Prophetstown  Religion 
       

 Women's Golf - 3   

Name   Year   Hometown/High School Major
Nicole Culpepper Sr. Cedar Rapids, Iowa/Xavier Elementary Education
Bobbie Sue Lopez Sr. Clinton, Iowa/Clinton Criminal Justice
Lauren Smith Jr. Spring Grove, Ill./Richmond-Burton Biology
       

Women's Tennis - 2

Name   Year   Hometown/High School Major
Stephanie LoCasto Jr. Lake Zurich, Ill./Lake Zurich Environmental Science
Alexandra Dixon So. Camanche, Iowa/Camanche Marketing
       
The complete Iowa Conference Fall All-Academic List can be found at: IIAC - Academic

 Follow all UD Athletics action on Twitter at: @UDubuqueSports