University of Dubuque

shadow

Athletic Hall of Fame

The University of Dubuque Alumni Association established the Alumni Athletic Hall of Fame in 1989 as a permanent place to honor those individuals who have promoted and served the University through its athletic programs. Criteria for individuals is: Have been out of college at least 10 years for a male and five years years for a female; lettered in a varsity sport at UD; Have made an outstanding contribution to the stature of the university athletic program and to the ideals of the community life at UD as an undergraduate; Shows continuous support of UD. Criteria for Team Award include: The team must have won a conference championship and/or were invited for NCAA post-season play; It must have been at least 10 years since that accomplishment. Criteria for Hall of Distinction include: Made a significant contribution to UD as an administrator, member of the athletic support staff, coach, and/or booster alumnus/alumna; Have been out of college for 10 years, Have made an outstanding contribution to the stature of the university athletic program and to the ideals of community life at UD; Demonstrate significant lifelong contributions to society, community, or athletics through service and leadership.

Class of 1989-90

Johnny Armstrong ('22)
Solomon Butler ('19)
Donald Emery ('39)
Robert Finnegan ('70)
Jim Kinney ('78)
Dave Kuehl ('77)
Emil Lussow ('43)
Clarence Parker ('19)
Norm Rathje ('56)
Bill Reidel ('42)
John Smith ('69)
Robert Williams ('51)
Kenneth "Moco" Mercer, Coach

Class of 1990-91

Scott Berry ('63)
Bryan Dunn ('67)
Ivan Livingstone ('54)
William Miller ('37)
Carol Mundhenke Gibbs ('38)
Robert Schiers ('42)
Clarence T. "Pete" Peterson, Coach 

Class of 1991-92

Peter Boyd ('62)
Herbert Fetrow ('38)
Dale Giesler ('61)
Earl Grantenbein ('49)
Cornelius Hook ('17)
Eugene Rowell ('81)
John C. Chalmers, Coach 

Class of 1992-93

Theatrice E. Gibbs ('38)
Robert Purcell ('52)
Obie Saddler ('68)
Rick Steil ('81)
Eldon D. Werkheiser ('41)
Dr. Donovan Ward ('27), Contributor 

Class of 1993-94

Milton Conzett ('41)
Gary Grimm ('70)
Paul Krause ('67)
Ray Kuefler ('47)
Robert B. Miller ('50)
James Carpenter, Sports Broadcaster 

Class of 1994-95

Jerry Borg ('49)
Charles Knutsen ('72)
Robert "Joe" Kuefler ('48)
Eldon "Bud" Loats ('50)
J. Bruce Meriwether ('60)
Jon Davison ('61), Coach 

Class of 1995-96

Steve Brown ('75)
William Burnette ('50)
Dan Daack ('68)
Keith Malone ('50)
Wilbur Mundhenke ('35)
Robert Salinas ('81)
Lawerence Sandoval ('42)
Dr. Gaylord M. Couchman, President 

Class of 1996-97

Bruce Freeman ('47)
Robert Sellergren ('47)
Jan (Jacobs) Unruh ('85)
Don Birmingham, Coach 

Class of 1997-98

William George French ('56)
LeRoy Watts ('50)
Arnie Ziegler ('54) 

Class of 1998-99

Rick Anderson ('66)
Clair Lossin ('47)
Penny Wehrs ('88) 

Class of 1999-2000

Jeffrey Benson ('80)
Charles Haas ('85)
Robert North ('65) 

Class of 2000-01

Tim Lundquist ('86)
Jan (Thielen) Snead ('85)
Graham "Scotty" Turnbull ('56) 

Class of 2001-02

Tom Cummings ('74)
Tony Shavone ('51)
Lisa Herb, Coach 

Class of 2003-04

Lori (Anda) Bowen ('83)
Jim Fox ('63)
Roger Little ('88)
James Martin ('67)
Melvin "Sweet Pea" McDonald ('40)
Brian McGregor ('59)
1987-88 Men's Basketball Team
Hank Pillard ('57)*
Col. Robert Wicklund (53)* 

Class of 2004-05

Grayling Gordon ('89)
Dozier Jones ('66)
Mike Masters ('81)
Bill Reid ('57)
Doug Wilson ('81)
1982 Women's Volleyball Team
Rena (Hutchins) Edgerton ('49)*
Eugene Siekmann ('35/51)* 

Class of 2005-06

Timothy Finn ('82)
Robert Raleigh III ('94)
Darrel Rathje ('62)
Warren Merchert ('55)* 

Class of 2006-07

Christina (Morrison) Basich ('86)
John Hudson ('60)
Bret W. Johannsen ('50)
Stacey (Gassman) Ruff ('95)
Juris Terauds ('61) 

Class of 2007-08

Tim Felderman ('95)
Rev. Roger Patton ('57)
David Sage ('64)
Edward Taber ('25)
June (Salow) Wooten ('87) 

Class of 2008-09

Todd Cox ('82)
Russell Spearman ('62)
Roger Waialae ('90)
Lori (Kamp) Wieters ('83)
Marilyn Zunk* 

Class of 2009-10

Scott Harris ('82)
Greta Pemsl ('02)
1948 Football Team
1979 Football Team 

Class of 2010-11

William Johannsen ('52)
Gary Kane ('70)
Dawn (Laubach) Tschiggfrie ('88)
Fred Van Iten ('67) 

Class of 2011-12

David Bacon ('67)
Dana (Kester) Harrold ('04)
Steve Nash ('71)
Damon Rogers ('91)

Class of 2012-13

Robert Glenn ('67)
Lisa (Demerath) Schultz ('02)
Maurice Waugh ('62)*

Class of 2013-14

Greg Ortberg (C'00)
1959 Cross Country Team
Jerry Petitgoue ('63)*

*Athletics Hall of Distinction Members