2014 University of Dubuque Wrestling Open
Feb 15, 2014
DUBUQUE, IOWA - The University of Dubuque hosted the 2014 UD Open on Saturday. The Spartans Adrian Collier (Mt. Zion, Ill./Mt. Zion) and Nathan Cristion (Port Angeles, Wash./Port Angeles) won their weight class. Dubuque also had numerous second place finishers with Nic Rivera (Mesa, Ariz./Red Mountain), Brian Travis (Redington, Fla./Northside Christian), Manny Mendoza (Salinas, Calif./Everett Alvarez), and Drew Lattner (Chandler, Ariz./Chandler) advancing to the finals.
Wt 125
Finals - First Place
UN-Jordan Bremer (Minnesota) WBF Nic Rivera (Dubuque) F M FOR
Finals - Third Place
Denzel King (Loras) DEC UN-Aaron Assad (Purdue) D 3-2
Wt 133
Finals - First Place
UN-Jordan Northrup (Northern Illinois) WBF Caleb Ramos (Luther) F 0:52
Finals - Third Place
UN-Joey Gosinski (Loras) WBTF Dakota Wangsness (Luther) T1.5 19-4; 5:0
Wt 141
Finals - First Place
UN-Nick Lawrence (Purdue) DEC Brian Travis (Dubuque) D 6-1
Finals - Third Place
UN-Corey Hodowanic (Minnesota) DEC Jerad Lee-Gay (Luther) M 12-4
Wt 149
Finals - First Place
Adrian Collier (Dubuque) DEC Tristan Zurfluh (Luther) D 5-1
Finals - Third Place
UN-Greg Vance (Loras) DEC Isaac Bray (Wheaton) D 10-8
Wt 157
Finals - First Place
UN-Brad Dolezal (Minnesota) WBF UN-Isiah Martinez (Illinois) F M FOR
Finals - Third Place
UN-Pat Smith (Minnesota) DEC Josh Farrell (Purdue) D 11-6
Wt 165
Finals - First Place
UN-Trace Engelhes (Northern Illinois) WBF Javier Reyes (Luther) F 2:49
Finals - Third Place
Tyler Ries (Loras) WBF Andrew Nelson (Buena Vista) F 2:39
Wt 174
Finals - First Place
Jacob Morrissey (Purdue) WBF Manuel Mendoza (Dubuque) F M FOR
Finals - Third Place
UN-Riley Prentice (Minnesota) DEC Dusty Jentz (Luther) D 4-3
Wt 184
Finals - First Place
UN-Dan Hicks (Illinois) DEC Logan Walkup (Wheaton) M 15-6
Finals - Third Place
Dylan Blackford (Grandview) WBF Matt Chlebek (Luther) F 6:25
Wt 197
Finals - First Place
Nathan Cristion (Dubuque) DEC Jared Bronaugh (Buena Vista) D 7-2
Finals - Third Place
Mack Houseman (Simpson) DEC Shykeem Williams (Dubuque) D 5-3
Wt 285
Finals - First Place
Dean Broghammer (Grandview) WBF Drew Lattner (Dubuque) F 3:18
Finals - Third Place
UN-Jeremy Brazil (Upper Iowa) WBF Martin Flemming (Dubuque) F 0:46